Ověřování pravosti diplomů

Podvodníci jsou nejspíš všudypřítomní a jejich vynalézavost je někdy neuvěřitelná. Kdyby všichni ti „koumáci“ a filištíni použili svůj důvtip na prospěšné, užitečné věci, naše společnost by musela být úžasně produktivní. V oblasti vzdělávání tomu bohužel není jinak. Někdo studuje dlouhá léta, získává znalosti tvrdou prací a investuje ohromné množství času. Avšak jsou i jiní, kteří si potvrzení (rozuměj padělek) svého „vzdělání“ prostě zakoupí, leckdy dokonce velmi levně. Děje se tak s maturitním vysvědčením i vysokoškolskými diplomy. Nyní však vzniká naděje, jak z této situace ven – pravydiplom.cz.

ověření pravosti diplomu

www.pravydiplom.cz

Na českém internetu se jedná o nový projekt, který padělatelům diplomů vyhlásil válku. Zakladatelem je Masarykova univerzita, jejíž vývojáři jsou autory služby. Účast a zařazení do databáze byla již nabídnuta i dalším školám, takže okruh institucí, jejichž vydané diplomy bude možné brzy snadno ověřit, určitě poroste. Dosud bylo osobní zjišťování pravosti dokumentů možné jen přímým kontaktem s institucí, která doklad vydala. Jednalo se tak o poměrně zdlouhavý a složitý proces, který nahrával podvodníkům.

Evidence diplomů

Nyní je databáze takříkajíc „v plenkách“, pilotní fáze obsahuje pouze diplomy vydané Masarykovou univerzitou od roku 2000. Je to však jistě jen otázkou času, protože zájem na rozvoji budou mít nepochybně další renomované školy a tak svítá na lepší časy. Doba, kdy prokázat se falešným dokumentem bylo snadné a ještě k tomu docela levné, bude snad brzy za námi.

Masarykova univerzita se již úspěchy na poli odhalování podvodného chování ve vzdělávání pyšní dávno. Byla totiž průkopníkem v boji proti plagiátorství, tedy kopírování a používání cizích textů bez uvedení zdroje ve studentských pracích. Projekty jako theses.cz, odevzdej.cz a repozitar.cz jsou jejími „dětmi“.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *