Romové neplatí za léky, mají vysoké důchody a karkulka šla sama lesem

1301796545_7aee4aef61Také jste se ze sociálních sítí nebo z emailové schránky v poslední době dozvěděli, že romští spoluobčané nemusejí v lékárně platit za léky, starobní důchody se jim vypočítávají z průměrného platu či že pobírají sociální dávky ve výši desítek tisíc měsíčně? Udělali jste dobrý skutek a sdíleli obrázek nebohých štěněcích retrívrů, kteří budou utraceni, pokud si je lidé nerozeberou? Miminka s ošklivým nádorem, protože facebook za každé sdílení zaplatí? Varovali jste své přibuzné a známé před smrtícím jogurtem, nebo před ataky do soukromí na Facebooku? Bojíte se viru „život je krásný“, vajíčka hozenému na přední sklo auta vynalézavými zloději nebo infikovaných jehel v tramvaji?

Tak to jste bohužel skočili na špek. Na internetu je velice častým nešvarem šíření řetězových emailů a sdílených příspěvků na sociálních sítích, které mají povahu mystifikujících, klamných zpráv. Souhrně je nazýváme tzv. HOAXY. Na stránkách www.hoax.cz najdete databázi těchto podvodných, zbytečných a někdy i nebezpečných sdělení.

Jako obranu proti této záležitosti naše redakce doporučuje nejprve se důkladně zamyslet nad logikou věci. Pokud si ani po pečlivé úvaze nejste jisti, nahlédněte do databáze hoaxů, než se odhodláte k virální akci. Pokud je zpráva hoaxem, najdete tu její různé verze a vyjádření osob s příslušnou odborností k tématu.

hoaxwww.hoax.cz

 Najdete tu žebříček nejrozšířeněnjších hoaxů. Také si můžete přečíst, co přesně pojem hoax znamená a čím vlastně škodí. Pravidla etického chování na internetu přiblíží sekce NETIKETA. S ostatními můžete diskutovat a ptát se ve fóru. Zajímavé jsou také informace ohledně rozšířených internetových podvodů a malwaru (viry, trojské koně apod.).

hoax1

Celkově se jedná o velice úžitečný a hlavně společensky prospěšný web, který je vhodným prostředkem, jak zvyšovat „internetovou a mediální gramotnost“ uživatelů.